OVERTE SI

Antispamová politika

Čo je to spam?

Podľa niektorých odhadov, z piatich e-mailových správ, ktoré prejdú poštovými servermi majú až štyri z nich charakter spamu (hoax, vírus a pod.). Každý poskytovateľ internetu, ktorý chce uvedenej skutočnosti čeliť musí zvoliť nejaké riešenie, ktoré by mu umožnilo zabezpečovať kvalitné služby e-mailovej pošty.

Antispamová ochrana Slovanetu

Z technického hľadiska a vzhľadom na množstvo spôsobov je najrozšírenejšou a najefektívnejšou ochranou „čierna lista“ (blacklists). Čierne listiny sú permanentne aktualizované zoznamy počítačov, ktoré boli zneužité na rozposielanie spamu, resp. nevyžiadanej pošty. Tieto zoznamy sú udržované a verejne dostupné na internete (napr. www.spamcop.net, www.spamhaus.org , www.dsbl.org).

Server sa na takúto listinu môže dostať niekoľkými spôsobmi, najčastejšie automaticky. Na internete je prevádzkovaných niekoľko reportovacích systémov, ktoré zbierajú a vyhodnocujú prechádzajúcu e-mailovú komunikáciu. Ak detekujú spam, ihneď nahlásia prevádzkovateľom čiernych listín servery, z ktorých je spam rozposielaný. Server je však môžné zaradiť do listiny aj manuálne – vyplnením príslušného formulára na stránke. Podstatné je, že ak sa nejaký server na listinu dostane, evidentne pre internet predstavuje určitú mieru rizika, pretože bol zneužitý na spamovanie, prípadne nie je korektne zabezpečený proti takémuto zneužitiu (napr. funguje ako open relay).

Spôsob akým je ochrana prostredníctvom čiernych listín nasadená je veľmi jednoduchý – poštový server, ešte predtým ako správu prijme, urobí kontrolu na listine, aby si overil, či sa odosielajúci server na nej nachádza. Ak nie, správu prijme a spracuje ako bežný e-mail; ak áno, znamená to, že server odosielateľa je rizikový a odmietne ju prijať. Zároveň však informuje odosielateľa o tejto skutočnosti chybovým hlásením.

Prečo Slovanet používa na elimináciu spamu tento mechanizmus?

  1. Jedná sa o štandardný antispamový prostriedok, ktorý využívajú slovenskí aj svetoví poskytovatelia.
  2. Je jednoduchý a efektívny. Z technického hľadiska je naviac veľmi výhodný, pretože nie je náročný na prevádzku. Vzhľadom na skutočnosť, aké obrovské množstvo e-mailov prijímajú a odosielajú poštové servery, by bolo veľmi náročné nasadiť alternatívne „bodovacie“ mechanizmy. Napriek tomu poskytujeme aj takýto antispamovej ochrany (na princípe bodovania e-mailu), ten sa však uplatňuje len na správy, ktoré sa na našich serveroch ukladajú a nie na tie, ktoré su cez nás len preposielané.
  3. Zabezpečuje, aby klienti Slovanetu nemali problém s odosielaním pošty na servery iných poskytovateľov.

Preposielanie pošty (relaying)

Servery poštu nielen prijímajú, ale aj preposielajú. Veľké bezpečnostné riziko predstavujú práve vlastné servery klientov, ktoré poštu cez poskytovateľov preposielajú. Každý deň sú poštové servery mnohých zákazníkov, kvôli nesprávnemu, alebo dokonca celkom absentujúcemu zabezpečeniu, zneužité na rozposielanie množstva spamu. Tieto servery však následne využívajú na odosielanie pošty servery poskytovateľa a teda, ak by poskytovatelia proti tomu nič nerobili, ocitli by sa na čiernych listinách sami. Ak by sme sa teda takýmto spôsobom nebránili, utrpeli by sme spolu s našimi klientmi nezanedbateľné škody.

Ak niekto z dôvodu uvedenia na čiernej listine nemôže doručiť poštu do e-mailovej schránky v našej sieti, odosielateľovi príslušný server poskytne chybové hlásenie s jasným popisom problému. Toto má odosielateľ konzultovať so svojim poskytovateľom (resp. správcom poštového servera). Častým problém je však zanedbanie povinnosti niektorých zodpovedných administrátorov, ktorí napriek tomu, že sú na problém upozornení, nekonajú pre nápravu potrebné kroky, na čo v konečnom dôsledku, žiaľ, dopláca odosielateľ i adresát správ.

Tento spôsob ochrany je veľmi účinný a vďaka nemu je možné zabrániť väčším škodám, ku ktorým by nepoužívaním čiernych listín veľmi pravdepodobne došlo. Úplne eliminovať spam na internete sa zrejme nikdy nepodarí, je však našou profesionálnou povinnosťou robiť všetko preto, aby sme sa o to aspoň pokúsili.